Heylo DE 20 S

Heylo DE 20 S är lämplig för användning inom bygg- och industrisektorn samt vid evenemang där den kan vara en fördel att sprida varmluften via en spiralluftslang (se tillbehör)

Heylo DE 20 S har större luftmängd än modell Heylo DE 20 vilket ger en något mindre temperaturförhöjning. Den lägre tempererade varmluften gör att vanliga spiralluftslangar (samma slangar som till Heylo K-serien och Heylo fläktar) kan anslutas. Heylo´s speciellt framtagna spiral-elslinga garanterar en jämn och angenäm värme. Heylo DE är robust byggda och lätta att transportera. Heylo DE 20 S har tre effektsteg som kan väljas manuellt. Fläkten är speciellt lämplig i objekt där varmluften skall spridas i angränsande utrymmen t.ex. vid scenbyggnation i evenemangstält.

Heylo DE 20 S kan styras automatiskt av rumstermostat.

Highlights:
Högeffektiv spiral-elslinga, värmeeffekt reglerbar i tre steg, snabbanslutning för rumstermostat, kan köras med endast fläkt (ventilation), stapelbar för platssparande lagring. 

Begär offert
Jag vill ha ett leasingförslag
Denna webbplats är skyddad av reCAPTCHA och Google Sekretesspolicy och Användarvillkor gäller.
Tekniska Data
 Tekniska data: Heylo DE 20 S
Värmeeffekt 6/12/18 kW
Luftmängd 1.410 m³/h
Spänning 400 V - 50 Hz
Märkström 8,7/17,3/26 A
Avsäkras 32 A
Längd/bredd/höjd 750/414/482 mm
Vikt 20,5 kg
Temperaturhöjning max. 63 K
Ljudnivå 67 dB(A)